W związku z nadchodzącymi gorącymi dniami, policjanci apelują do mieszkańców Łomży oraz okolic o szczególną ostrożność w kwestii pozostawiania dzieci i zwierząt w zamkniętych samochodach. Wysokie temperatury mogą prowadzić do niebezpiecznych warunków, które zagrażają ich zdrowiu, a nawet życiu. Każdy kierowca powinien pamiętać, że nawet krótka chwila w zamkniętym pojeździe może być tragiczna w skutkach. W związku z tym, zwracamy uwagę na znaczenie reakcji w takich sytuacjach.
W okresie letnim, a zwłaszcza w czasie upalnych dni, wiele osób bagatelizuje problem pozostawiania dzieci i zwierząt w samochodach. Policja przypomina, że wnętrze pojazdu w krótkim czasie przekształca się w pułapkę termiczną, gdzie temperatura może znacząco przekroczyć wartości zewnętrzne. Już po kilkunastu minutach wystarczająco wysokie ciepło może mieć katastrofalne efekty. Dlatego też nie należy lekceważyć sytuacji, które mogą zagrażać życiu i zdrowiu.
Funkcjonariusze zwracają uwagę na prawo, które pozwala im oraz osobom postronnym działania w sytuacjach kryzysowych. Jeśli zauważone zostanie zamknięte w samochodzie dziecko lub zwierzę, które nie reaguje, nie trzeba obawiać się interwencji, a w razie potrzeby można zastosować ostateczne środki, takie jak wybicie szyby. Policja oraz inne służby ratunkowe apelują o szybkie informowanie o takich zdarzeniach, dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Każdy obywatel ma moralny i prawny obowiązek udzielania pomocy w sytuacjach, gdzie czyjeś życie lub zdrowie jest zagrożone. W myśl Kodeksu karnego, za nieudzielanie pomocy grożą poważne konsekwencje.
Źródło: Policja Łomża
Oceń: Apel policji: Nie zostawiaj dzieci i zwierząt w rozgrzanym samochodzie
Zobacz Także

