Zniknięcie dziecka stanowi wyjątkowo dramatyczną sytuację, z którą każdy rodzic może się spotkać. W obliczu tego lęku i chaosu ważne jest, aby wiedzieć, jakie kroki należy podjąć. W ramach kampanii #zaginioneNIEzapomniane, opracowano jasny plan działania, który może okazać się kluczowy w pierwszych chwilach po stwierdzeniu zaginięcia. Kiedy zauważysz, że Twoje dziecko zniknęło, włącz tryb działania: SPRAWDŹ, POMYŚL, ZGŁOŚ.
W pierwszej fazie, czyli SPRAWDŹ, należy dokładnie zbadać najbliższe otoczenie, aby znaleźć dziecko. Zaleca się kontrolowanie miejsc, w których maluch mógł się ukryć, takich jak domowe pomieszczenia czy sąsiedztwo. W przypadku młodszych dzieci często mogą znaleźć się w nietypowych miejscach, natomiast starsze dzieci najczęściej mogą ukrywać się u znajomych lub w ich codziennym otoczeniu. Warto również skontaktować się z rodzicami kolegów czy placówkami edukacyjnymi, aby ustalić, gdzie mogło się udać dziecko.
Następnie, etap POMYŚL, polega na zatrzymaniu się i zanalizowaniu sytuacji. Można zastanowić się nad wcześniejszymi sygnałami, które mogły sugerować, że dziecko planuje zniknięcie. Również ważne jest sprawdzenie, czy dziecko miało zmiany w nastroju lub czy wspominało o miejscach, które mogło chcieć odwiedzić. Kiedy analiza tych faktów może przynieść dodatkowe informacje, warto również rozważyć, czy dziecko miało kontakt z osobami, które mogły mieć negatywny wpływ na jego decyzje.
Ostatecznie, krok ZGŁOŚ polega na natychmiastowym powiadomieniu Policji, jeśli wcześniejsze działania nie przyniosły rezultatu. Kluczowe jest, aby zgłosić zaginięcie jak najszybciej, przemawiając za tym fakt, że im szybciej można podjąć działania, tym większe szanse na odnalezienie dziecka. Policja traktuje każde zgłoszenie o zaginięciu dziecka priorytetowo, dlatego też nie należy obawiać się powiadomienia ich o nietypowej sytuacji. Warto mieć na uwadze, że wsparcie ze strony specjalistów, przyjaciół czy znajomych może okazać się nieocenione w trudnych chwilach.
Źródło: Policja Łomża
Oceń: Kampania #zaginioneNIEzapomniane – Poradnik dla Rodziców w przypadku zaginięcia dziecka
Zobacz Także