Juliusz Żukowski, urodzony 1 kwietnia 1881 roku w Łomży, to postać, która w znaczący sposób wpisała się w historię polskich szachów jako wybitny szachista i aktywny działacz w tej dziedzinie. Po ukończeniu gimnazjum w Łomży, Żukowski spędził krótki okres w Petersburgu, gdzie mógł rozpocząć studia. W roku akademickim 1902/1903 podjął naukę na Wydziale Matematycznym Uniwersytetu Warszawskiego. W 1907 roku ponownie udał się do Petersburga, gdzie w tamtejszym Instytucie Politechnicznym zdobył tytuł inżyniera.
Jego szachowa kariera rozpoczęła się w 1902 roku, kiedy to zadebiutował na arenie turniejowej biorąc udział w korespondencyjnych zawodach organizowanych przez pismo "Szachmatnoje obozrenije". W tej rywalizacji udało mu się m.in. zremisować partię z przyszłym mistrzem świata, Aleksandrem Alechinem. Mimo to, finalny wynik 2½ punktów na 18 partii pozwolił mu zająć IX-X miejsce w gronie dziesięciu uczestników.
Bez znaczących sukcesów Żukowski uczestniczył w turniejach klubowych w Petersburgu w latach 1903, 1904 i 1907. W mistrzostwach Warszawskiego Towarzystwa Zwolenników Gry Szachowej w 1904 roku również zajął odległą lokatę, ponosząc porażki z takimi znakomitymi szachistami jak Aleksander Flamberg oraz Salomon Langleben. W związku z tym, Żukowski zrezygnował z wyjazdu na turniej amatorów w niemieckim Barmen w 1905 roku, gdzie miałby szansę rywalizować z renomowanymi szachistami, takimi jak Horatio Caro, Georg Marco, Ignacy Popiel, Akiba Rubinstein, Aron Nimzowitsch i innymi.
Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, Żukowski osiedlił się w Krakowie, gdzie aktywnie uczestniczył w życiu szachowym miasta. Brał udział w działalności Krakowskiego Klubu Szachistów, pełniąc funkcję prezesa od 1928 roku aż do wybuchu II wojny światowej. W 1933 roku został uhonorowany tytułem członka honorowego klubu. Żukowski odnosił liczne sukcesy w mistrzostwach Krakowskiego Klubu Szachistów, zajmując w 1925 i 1926 roku III miejsce, dzielone II-III miejsce w 1927 roku, oraz II miejsce w latach 1928 i 1930.
U schyłku lat trzydziestych XX wieku Żukowski ufundował również puchar do rywalizacji drużynowej szachistów z Krakowa i Śląska. Zajmował się także kompozycją szachową, współpracując z Dawidem Przepiórką, a swoje prace publikował w czasopiśmie "Ilustracja Polska".
Okres okupacji to czas, w którym Żukowski kontynuował grę w szachy w krakowskiej kawiarni "Plastyków". Niestety, został tam aresztowany przez Niemców, a nie ma pewnych informacji odnośnie jego dalszych losów, choć istnieją przypuszczenia, że zmarł niedługo potem w więzieniu.
Pozostali ludzie w kategorii "Sport i rekreacja":
Krzysztof Jakubowski (szachista) | Piotr Rostkowski | Artur Gąsiewski | Elżbieta Kuncewicz | Monika Michałów | Barbara Szlachetka | Celina Jesionowska | Abram Blass | Aldona Magdalena Żebrowska | Łukasz Wilczek (koszykarz) | Artur Zaczek | Adam KownackiOceń: Juliusz Żukowski