Akademia Łomżyńska, która wcześniej funkcjonowała pod nazwami takimi jak Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży oraz Akademia Nauk Stosowanych w Łomży, stanowi przykładową polską publiczną uczelnię wyższą, której siedziba znajduje się w Łomży. Uczelnia została założona 1 lipca 2004 roku, zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 22 czerwca tego samego roku, przyjmując początkowo nazwę Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży.
Pierwszym rektorem tej instytucji został prof. Kazimierz Pieńkowski. Z dniem 1 września 2017 roku, w ramach reorganizacji uczelni, dokonano przekształcenia siedmiu instytutów w trzy główne wydziały. Nowe jednostki to: Wydział Nauk Społecznych i Humanistycznych, Wydział Nauk o Zdrowiu oraz Wydział Informatyki i Nauk o Żywności. Obecnie Akademia Łomżyńska działa w ramach czterech wydziałów.
Rok 2022 był znaczący dla uczelni, gdyż 1 marca tegoż roku przyjęła ona nową nazwę – Akademia Nauk Stosowanych w Łomży. Kolejnym ważnym krokiem było uzyskanie kategorii naukowej B+ oraz uprawnień do nadawania stopni doktora i doktora habilitowanego w dziedzinie nauk prawnych, co miało miejsce 1 czerwca 2023 roku. W rezultacie tych zmian, Akademia Nauk Stosowanych w Łomży zmieniła swoją nazwę na Akademia Łomżyńska.
Władze Uczelni
Wśród kluczowych postaci zarządzających uczelnią znajdują się:
- Rektor – dr hab. Dariusz Surowik, prof. AŁ,
- Prorektor ds. Dydaktyki i Spraw Studenckich – dr Izabela Sekścińska,
- Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą – dr hab. Sylwia Chojnowska, prof. AŁ,
- Kwestor – mgr Iwona Wiśniewska.
Kadra naukowa
W ramach omawianego zagadnienia warto zwrócić uwagę na kategorię dedykowaną wykładowcom Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży.
Kierunki kształcenia
Akademia Łomżyńska aktualnie oferuje bogaty wachlarz możliwości kształcenia, obejmujący siedemnaście różnych kierunków. Programy edukacyjne są dostępne na poziomie studiów pierwszego (licencjackie oraz inżynierskie) i drugiego stopnia (magisterskie), a także w formie jednolitych studiów magisterskich, co odpowiada na różnorodne potrzeby studentów.
Kierunki kształcenia są podzielone na cztery główne wydziały:
- Wydział Nauk Informatyczno-Technologicznych :
- Informatyka,
- Logistyka,
- Mechatronika,
- Automatyka i Robotyka,
- Bezpieczeństwo i Certyfikacja żywności,
- Technologia żywności i Żywienie człowieka.
- Wydział Nauk Społecznych i Humanistycznych :
- Zarządzanie,
- Praca socjalna,
- Filologia: filologia angielska,
- Pedagogika.
- Wydział Prawa i Administracji :
- Administracja,
- Prawo.
- Wydział Nauk o Zdrowiu :
- Pielęgniarstwo,
- Kosmetologia,
- Dietetyka,
- Fizjoterapia,
- Wychowanie fizyczne.
Taki diverse zestaw możliwości umożliwia studentom rozwój w wielu kluczowych obszarach, dostosowując się do aktualnych trendów i potrzeb rynkowych, a także przygotowując ich do wyzwań w różnych dziedzinach zawodowych.
Przypisy
- JacekJ. Bochenko JacekJ., Władze Uczelni 2024/2028 [online], al.edu.pl [dostęp 06.11.2024 r.]
- Szkolnictwo wyższe w roku akademickim 2023/2024 [online], Główny Urząd Statystyczny [dostęp 01.07.2024 r.]
- Historia. al.edu.pl. [dostęp 07.07.2024 r.]
- Kandydaci - kierunki studiów. al.edu.pl. [dostęp 24.02.2017 r.]
- Dziennik Ustaw z 2004 r. nr 164, poz. 1365
Pozostałe obiekty w kategorii "Uczelnie":
Międzynarodowa Akademia Nauk Stosowanych w Łomży | Uczelnia Jańskiego w Łomży | Wyższe Seminarium Duchowne w ŁomżyOceń: Akademia Łomżyńska