Andrzej Komorowski


Andrzej Komorowski, urodzony 19 października 1975 roku w Łomży, to wybitny przedstawiciel polskiego duchowieństwa rzymskokatolickiego. Pełni obecnie funkcję przełożonego generalnego Bractwa Kapłańskiego św. Piotra, znanego w skrócie jako FSSP.

Jego działalność w ramach tego bractwa odzwierciedla zaangażowanie w tradycje Kościoła oraz troskę o duchowy rozwój wiernych.

Życiorys

Andrzej Komorowski to członek szanowanej korporacji akademickiej Lechia. Jest absolwentem ekonomii, którą studiował na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Ponadto ukończył wyższe seminarium duchowne FSSP, które znajduje się w Opfenbach. Wysoki moment w jego życiu miał miejsce 10 czerwca 2006 roku, kiedy to w kościele Matki Bożej Zwycięskiej pojął sakrament święceń z rąk kardynała Jorge Medina Estéveza.

Przez wiele lat pracy duszpasterskiej, Andrzej Komorowski koncentrował się na klasycznym rycie rzymskim, mając okazję pełnić swoje obowiązki na terenie Polski, Belgii oraz Holandii. W 2012 roku podjął nowe wyzwania, zostając asystentem przełożonego generalnego FSSP oraz jednocześnie ekonomem generalnym tej organizacji. Od tego czasu na stałe osiedlił się w Szwajcarii.

Wydarzeniem, które podkreśliło jego znaczącą rolę w kościele, był wybór na przełożonego generalnego Bractwa Kapłańskiego św. Piotra, który miał miejsce 9 lipca 2018 roku podczas obrad Kapituły Generalnej FSSP w Denton. Andrzej Komorowski sprawował ten urząd aż do 9 lipca 2024 roku, wpływając na kierunek oraz funkcjonowanie wspólnoty.

Przypisy

  1. Élection du Supérieur Général de la Fraternité – FSSP [online], 2024 [dostęp 11.07.2024 r.] (fr.).
  2. Priestly Fraternity of Saint Peter (F.S.S.P.) [online], GCatholic [dostęp 11.07.2024 r.]
  3. Nowy Przełożony Generalny FSSP [online], fssp.pl [dostęp 17.09.2018 r.]
  4. Członkowie Bractwa św. Piotra przyjęli święcenia prezbiteriatu. liturgia.pl. [dostęp 20.09.2018 r.]

Pozostali ludzie w kategorii "Duchowieństwo i religia":

Robert Grzegorz Gundlach | Artur Gerwin | Michał Piaszczyński

Oceń: Andrzej Komorowski

Średnia ocena:4.75 Liczba ocen:5