Michał Piaszczyński


Michał Piaszczyński, urodzony 1 listopada 1885 roku w Łomży, jest postacią o wyjątkowym znaczeniu w historii Kościoła katolickiego w Polsce. Przez swoje życie zapisał się jako duchowny katolicki oraz kanonik kapituły łomżyńskiej. Jego działalność została pośmiertnie uhonorowana, a w Kościele katolickim przyznano mu tytuł błogosławionego.

Jako bliscy świadkowie jego dziedzictwa, wspominają go z wielkim szacunkiem, przytaczając jego oddanie Kościołowi oraz społeczności lokalnej. Zmarł 18 grudnia 1940 roku w Sachsenhausen, co dodaje głębi jego historii oraz znaczenia w kontekście tragicznego okresu II wojny światowej.

Życiorys

Bł. Michał Piaszczyński był synem Ferdynanda i Anny z domu Zientara. W 1903 roku rozpoczął naukę w seminarium duchownym, a pięć lat później wyjechał na studia do Rzymskokatolickiej Akademii Duchownej w Petersburgu, gdzie 13 czerwca 1911 roku przyjął święcenia kapłańskie. W 1914 roku obronił doktorat z filozofii we Fryburgu.

W kolejnych latach zaangażował się w działalność duszpasterską we Francji, a następnie pełnił funkcję wykładowcy oraz wicedyrektora w Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży. Poza tym prowadził żeńskie seminarium nauczycielskie, szkołę mierniczą oraz Gimnazjum im. Piotra Skargi w Łomży. Jego ostatnią placówką zarządczą było Gimnazjum im. św. Kazimierza w Sejnach.

Po wybuchu II wojny światowej, w dniu 7 kwietnia 1940 roku, został aresztowany i osadzony w więzieniu w Suwałkach. Wkrótce potem trafił do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Działowie, gdzie 13 kwietnia 1940 roku rozpoczęła się jego dramatyczna historia. Ksiądz Piaszczyński zdobył uznanie swoją bohaterską postawą wobec żydowskiego adwokata, któremu obozowy nadzorca odebrał porcję chleba. W geście solidarności podzielił się z nim swoją kromką pieczywa. To wzruszające zdarzenie zainspirowało żydowskiego mężczyznę do wyznania: „Wy, katolicy, wierzycie, że w waszych kościołach w chlebie jest żywy Chrystus, ja wierzę, że w tym chlebie jest żywy Chrystus, który ci kazał podzielić się ze mną”. Zmarł w obozie w Sachsenhausen, gdzie przebywał od 3 maja 1940 roku do 18 grudnia 1940 roku, będąc ofiarą wycieńczenia i chorób.

Osoby, które miały okazję go poznać, zapamiętały go jako człowieka skromnego, pobożnego oraz pełnego współczucia duszpasterza. Michał Piaszczyński pozostawił po sobie poezje, które odzwierciedlają jego wrażliwość. Beatyfikował go papież Jan Paweł II w Warszawie 13 czerwca 1999 roku, w grupie 108 polskich męczenników.

Twórczość

Książka autorstwa ks. Michała Piaszczyńskiego nosi tytuł „Poezje” i została opublikowana w Sejnach w roku 1912. Warto zauważyć, że w publikacji tej nie zamieszczono numerów stron, co może utrudniać jej użytkowanie.

Przypisy

  1. Gimnazjum św. Kazimierza w Sejnach.
  2. Horacy i męczennik, „niedziela.pl” [dostęp 12.08.2018 r.] (pol.).
  3. Patron Caritas Diecezji Łomżyńskiej.

Pozostali ludzie w kategorii "Duchowieństwo i religia":

Andrzej Komorowski | Robert Grzegorz Gundlach | Artur Gerwin

Oceń: Michał Piaszczyński

Średnia ocena:4.9 Liczba ocen:17