Jacek Śniegocki


Jacek Śniegocki, znany również pod pseudonimem Czek, to postać, która na trwałe wpisała się w historię medycyny w Polsce. Urodził się 15 września 1928 roku w Łomży, a zmarł 21 listopada 2018 roku w Bydgoszczy. Był niezwykłym lekarzem, posiadającym tytuł doktora medycyny w specjalizacji chirurgii oraz onkologii. Jego dorobek zawodowy obejmował wiele lat na stanowisku dyrektora bydgoskich szpitali, w tym Szpitala im. dr. A. Jurasza, który odegrał kluczową rolę w systemie zdrowotnym regionu.

Jacek Śniegocki był również inicjatorem budowy Centrum Onkologii w Bydgoszczy, w którym pełnił funkcję pierwszego dyrektora w latach 1986-1991. Ta placówka stała się jednym z ważniejszych ośrodków onkologicznych w kraju. Jego zaangażowanie w rozwój medycyny onkologicznej przyniosło wiele korzyści pacjentom.

Oprócz działalności medycznej, Jacek Śniegocki był powstańcem warszawskim, co świadczy o jego odwadze i patriotyzmie. Jego pasje obejmowały również harcerstwo oraz żeglarstwo, które kształtowały jego osobowość i wartości. Śmiało można stwierdzić, że był osobą wszechstronnie utalentowaną, która pozostawiła po sobie ważny ślad w historii i życiu wielu ludzi.

Życiorys

Jacek Śniegocki był synem Stefana i Jadwigi z domu Zielińskiej. W trakcie II wojny światowej związał się z 9. kompanią dywersyjną Szarych Szeregów, która stacjonowała na warszawskim Żoliborzu. W czasie trwania powstania warszawskiego miał zaszczyt walczyć w ramach 229 plutonu Zgrupowania „Żniwiarz” II Obwodu „Żywiciel” (Żoliborz) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej. Niestety, 15 września 1944 roku został ranny. Po zakończeniu walki i implikacjach powstania, opuścił miasto razem z cywilną ludnością.

W 1952 roku Jacek Śniegocki uzyskał dyplom lekarski, co otworzyło mu drogę do pracy w Szpitalu Ogólnym nr 1 w Bydgoszczy. W 1963 roku aktywnie brał udział w tworzeniu pierwszego oddziału onkologicznego w województwie, który powstał przy Szpitalu im. Jurasza. Fundacja Sue Ryder dostarczyła gotowe elementy z Wielkiej Brytanii, które były niezbędne do jego budowy. Równocześnie, na niższych kondygnacjach szpitala, utworzono oddział rentgenoterapii, a dwa piętra wyżej rozwijała się chirurgia onkologiczna, której Jacek Śniegocki był ordynatorem.

W latach 70-tych XX wieku jego determinacja doprowadziła do sprowadzenia do Bydgoszczy bombę kobaltową oraz aparat do brachyterapii, co znacząco wpłynęło na postępy w leczeniu nowotworów, takich jak rak sutka, krtani i narządów rodnych.

Na początku lat 80-tych był jednym z inicjatorów budowy Regionalnego Centrum Onkologii w Bydgoszczy i pełnił funkcję pierwszego dyrektora tego centrum w latach 1986-1991.

Jacek Śniegocki zmarł 24 listopada 2018 roku i został pochowany na cmentarzu na bydgoskich Bielawach. W uznaniu jego zasług w rozwijaniu onkologii, odznaczony został m.in. Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski w 1994 roku. Dodatkowo, za jego udział w powstaniu warszawskim, przyznano mu Krzyż Armii Krajowej.

Dnia 17 maja 2021 roku, na rondzie znajdującym się na skrzyżowaniu ulic Romanowskiej i Matki Teresy z Kalkuty w Bydgoszczy, nadano nazwę dr. Jacka Śniegockiego, co stanowi hołd dla jego pamięci i osiągnięć.

Przypisy

  1. Twórca Centrum Onkologii będzie miał w Bydgoszczy swoje rondo
  2. Nekrolog. nekrologi.wyborcza.pl. [zarchiwizowane z tego adresu 29.11.2018 r.]
  3. Grażyna Marks Współtworzył bydgoską onkologię. Pożegnaliśmy dr. Jacka Śniegockiego
  4. Dr Jacek Śniegocki spoczął na cmentarzu na bydgoskich Bielawkach
  5. Powstańcze biogramy
  6. a b Jacek Śniegocki (15.09.1928 - 21.11.2018 r.)
  7. [Skan strony 396 z MP Nr 33, poz 267 i 268] [online], krwiodawcy.org

Pozostali ludzie w kategorii "Medycyna i zdrowie":

Janusz Leydo | Leopold Rejniak | Tadeusz Michał Kraszewski | Bronisław Karbowski | Janina Makowska

Oceń: Jacek Śniegocki

Średnia ocena:4.88 Liczba ocen:22