Janina Bronisława Makowska, urodzona 9 grudnia 1923 roku w Łomży, to postać o niezwykle interesującym dorobku zawodowym. Zmarła 22 lipca 2020 roku w tym samym mieście, pozostawiając po sobie niezatarte ślady w polskiej medycynie.
Była uznawanym pediatrą, który swoją pracą przyczynił się do zdrowia i dobrostanu dzieci. Oprócz kariery medycznej, zdecydowała się też zaangażować w politykę, co zaowocowało jej obecnością w Sejmie PRL VI kadencji.
Jej działalność w różnych dziedzinach życia społecznego świadczy o szerokim zakresie jej zainteresowań i pasji, które towarzyszyły jej przez całe życie.
Życiorys
Janina Makowska była córką Aleksandra i Józefy. Jej rodzina powróciła do Łomży po dłuższym okresie spędzonym na Uralu. Osiągnęła wykształcenie wyższe, studiując na Akademii Medycznej w Białymstoku. W styczniu 1956 roku rozpoczęła pracę jako pediatra w Przychodni Obwodowej oraz w Szpitalu Powiatowym w Łomży. Z czasem awansowała na stanowisko zastępcy ordynatora Oddziału Dziecięcego w tej samej placówce.
W październiku 1965 roku uzyskała specjalizację II stopnia w dziedzinie pediatrii, a swoją karierę zawodową kontynuowała aż do przejścia na emeryturę, pracując w Łomży przez wiele lat.
W latach 1961–1969 pełniła funkcję członka Powiatowej Rady Narodowej. W 1972 roku, dzięki zaufaniu wyborców, zdobyła mandat posła na Sejm PRL w okręgu Łomża. W trakcie swojej kadencji aktywnie zasiadała w Komisji Drobnej Wytwórczości, Spółdzielczości Pracy i Rzemiosła, a także w Komisji Zdrowia i Kultury Fizycznej. Jej kadencja poselska zakończyła się w 1976 roku, jednakże kontynuowała swoją działalność jako radna Wojewódzkiej Rady Narodowej.
Przypisy
- Dostojna stulatka Jadwiga Makowska [online], mylomza.pl, 11.06.2018 r.
- Obchody 90-lecia – Jubilaci 2013 [online], oil.org.pl.
- Dziennik Urzędowy Wojewódzkiej Rady Narodowej w Łomży z 30.03.1976 r.
Pozostali ludzie w kategorii "Medycyna i zdrowie":
Jacek Śniegocki | Janusz Leydo | Leopold Rejniak | Tadeusz Michał Kraszewski | Bronisław KarbowskiOceń: Janina Makowska