Leopold Rejniak


Leopold Józef Rejniak, którego życie miało miejsce pomiędzy 26 stycznia 1927 a 1 września 2010 roku, był wybitną osobowością w dziedzinie medycyny. Urodził się w Łomży, a jego kariera naukowa rozwinęła się na polskim gruncie, gdzie zdobył miano profesora nauk medycznych.

Rejniak poświęcił swoje życie pracy jako naukowiec i lekarz, wnosząc istotny wkład w rozwój medycyny w Polsce.

Życiorys

Leopold Rejniak to osoba z bogatą historią edukacyjną i zawodową. Ukończył Szkołę Powszechną w Łomży, a w 1948 roku został absolwentem Liceum Pedagogicznego w Białymstoku. W latach 1950–1951 pracował jako nauczyciel biologii w Michałowicach, gdzie jego zainteresowanie naukami przyrodniczymi zaczęło się rozwijać.

Podjął studia na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym Uniwersytetu Warszawskiego, jednakże ze względu na trudności, musiał je przerwać. W okresie 1951–1952 pracował jako laborant w Zakładzie Mikrobiologii, a następnie do 1968 kontynuował karierę w Zakładzie Anatomii Patologicznej Akademii Medycznej w Białymstoku. W tych latach równolegle studiował na tej uczelni, co zaowocowało uzyskaniem w 1960 roku tytułu lekarza.

Jego osiągnięcia naukowe nabrały tempa w 1962, kiedy to na AMB uzyskał stopień naukowy doktora nauk medycznych. Obok tego, w 1967 roku przyznano mu stopień docenta oraz oddelegowano do prowadzenia dydaktyki w Zakładzie Histologii i Embriologii, w którym zaledwie rok później objął stanowisko kierownika. W 1978 roku nadano mu tytuł naukowy profesora nadzwyczajnego, a w 1994 roku – profesora zwyczajnego.

W 1997 roku przeszedł na emeryturę, ale pozostawił po sobie znaczący ślad w dziedzinie anatomii patologicznej, posiadając specjalizację II stopnia. Ponadto, w latach 1969–1980 pełnił funkcję prodziekana Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Stomatologicznym Akademii Medycznej w Białymstoku, co jest dowodem na jego zaangażowanie w rozwój katolickiego systemu edukacji.

W swoim życiu Leopold Rejniak został odznaczony wieloma prestiżowymi nagrodami, w tym Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Otrzymał również Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie w 2000 roku, Srebrną Odznakę „Zasłużony Białostocczyźnie” oraz odznakę „Za wzorową pracę w służbie zdrowia”.

Przypisy

  1. Nekrolog Leopolda Rejniaka
  2. Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 19.09.2000 r. o nadaniu odznaczeń (M.P. z 2000 r. nr 35, poz. 713)
  3. Centralny Rejestr Lekarzy RP

Pozostali ludzie w kategorii "Medycyna i zdrowie":

Tadeusz Michał Kraszewski | Bronisław Karbowski | Janina Makowska | Jacek Śniegocki | Janusz Leydo

Oceń: Leopold Rejniak

Średnia ocena:4.96 Liczba ocen:5