Michał Godlewski był wybitnym polskim inżynierem mechanikiem, który urodził się 18 maja 1917 roku w Łomży. Pozostawił po sobie znaczący dorobek, a jego życie zakończyło się 30 sierpnia 1995 roku w Warszawie.
Jako profesor Politechniki Warszawskiej, miał wpływ na rozwój wielu pokoleń inżynierów oraz popularyzację wiedzy technicznej w Polsce.
Życiorys
Michał Godlewski był synem Zenona i Zenaidy z Tonkaczewów. W 1934 roku ukończył Gimnazjum Miejskie im. Tadeusza Kościuszki w Łomży, po czym przeniósł się do Warszawy, aby podjąć studia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Warszawskiej. Niestety, jego edukacja została przerwana przez wybuch II wojny światowej. W październiku 1939 roku wrócił do Łomży i przyjął stanowisko kierownika technicznego w fabryce maszyn rolniczych. Obawiając się aresztowania, w grudniu 1942 udał się z powrotem do Warszawy. Wkrótce po jego ucieczce, rodzice Michała zostali tragicznie zamordowani w Lesie Jeziorkowskim.
Po zakończeniu II wojny światowej, Michał Godlewski znalazł się w Łodzi, gdzie dokończył studia na politechnice, zdobywając tytuł magistra inżyniera. Jego kariera akademicka rozwijała się w dynamiczny sposób, gdyż pozostał na uczelni jako starszy asystent. Dodatkowo, objął stanowisko dyrektora Państwowego Gimnazjum i Liceum Mechanicznego w Pabianicach.
Na Politechnice Łódzkiej Michał Godlewski był odpowiedzialny za opracowanie pionierskich urządzeń, w tym jedenastu aparatów do badania piasków formierskich oraz kompletne aparatury do analizowania chemicznych mas formierskich. Zaprojektował ponadto zestaw mebli do laboratorium odlewni. Prototypy tych urządzeń miały swoją premierę na Targach Poznańskich w 1949 roku, co przyczyniło się do rozwoju technologii w tej dziedzinie.
Michał Godlewski prowadził badania związane z kształceniem zawodowym zarówno w Polsce, jak i za granicą. W wyniku tych działań w 1965 roku obronił pracę doktorską i począł pełnić rolę kierownika Zakładu Pedagogiki na Politechnice Warszawskiej. Przedtem, bo już od 1957 roku, zajmował stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Oświaty i Wychowania.
W 1975 roku przeszedł na emeryturę, jednak nie zrezygnował z aktywności społecznej. Działając w warszawskim oddziale Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, w 1974 roku otrzymał tytuł honorowego obywatela miasta Łomży.
Michał Godlewski spoczywa na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, w kwaterze A/II (12/14).
Przypisy
- Michał Godlewski, Moje Cmentarze blogspot
- Marta Gosk, Inżynier z duszą pedagoga, Gazeta Współczesna, 23.01.2010 r.
- Andrzej Liczbiński, "Wykaz profesorów Politechniki Warszawskiej zmarłych w latach 1988-2000", Biblioteka Główna Politechniki Warszawskiej Muzeum, Warszawa 2000 r.
Pozostali ludzie w kategorii "Inżynieria i technologie":
Jerzy Tuszowski | Stanisław Wróblewski (inżynier) | Józef Zbigniew Polak | Wiktor NarkiewiczOceń: Michał Godlewski (inżynier)