Maciej Kozłowski, urodzony 20 lutego 1944 roku w Łomży, to postać o znaczącym wkładzie w rozwój astronomii w Polsce. Jako polski astronom i doktor, Kozłowski odgrywał kluczową rolę w polskich projektach naukowych.
Oprócz swojej kariery w astronomii, jest również współtwórcą polskiego internetu, co znacząco wpłynęło na cyfryzację w naszym kraju. Przez wiele lat pełnił funkcję dyrektora Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK), gdzie przyczynił się do rozwoju internetowej infrastruktury edukacyjnej i badawczej.
Życiorys
Maciej Kozłowski to postać o znaczącym dorobku naukowym, który ukończył studia na Wydziale Matematyczno-FizycznymUniwersytetu Warszawskiego w 1967 roku. Jego kariera zawodowa zaczęła się w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie pracował jako asystent, a następnie adiunkt. W kolejnych latach, od 1983 do 1987 roku, pełnił funkcję adiunkta, a od 1987 do 1999 roku był kierownikiem ośrodka obliczeniowego Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN (CAMK).
Praca naukowa i dydaktyczna
Kozłowski był zaangażowany w badania dotyczące ewolucji gwiazd oraz dysków akrecyjnych w pobliżu zarówno gwiazd, jak i masywnych czarnych dziur. W 1973 roku obronił swoją doktorską pracę na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, której tytuł brzmiał „Wieloznaczność rozwiązań równań budowy wewnętrznej dla masywnych gwiazd palących hel w centrum”. Promotorem pracy był prof. Bohdan Paczyński. Kozłowski uczestniczył w licznych stażach naukowych, m.in.:
- Uniwersytet w Amsterdamie (1973, 3 miesiące),
- Uniwersytet Harvarda (1981, 5 miesięcy),
- Uniwersytet Princeton (1990, 3 miesiące).
Prowadził wykłady z astrofizyki obserwacyjnej, metod numerycznych oraz programowania. Dodatkowo organizował zajęcia w pracowni komputerowej dla studentów astronomii na UW.
Podłączenie Polski do Internetu
W czasie gdy pracował w CAMK, Maciej Kozłowski był jednym z pionierów, który przyczynił się do rozwoju dostępu polskich instytucji naukowych do globalnych sieci teleinformatycznych. W 1987 roku zorganizował system wymiany poczty elektronicznej pomiędzy astronomami w Warszawie i ich zagranicznymi odpowiednikami. Na przełomie lat 80. i 90. współpracował z Jackiem Gajewskim, aby uzyskać finansowanie na podłączenie Polski do zachodnich sieci komputerowych, w tym europejskiej sieci akademickiej BITNET, znanej jako EARN. Wniosek został zaakceptowany przez prof. Stefana Amsterdamskiego, ówczesnego sekretarza Urzędu Postępu Naukowo-Technicznego i Wdrożeń; uruchomiono wówczas Jednostkowy Program Badawczo-Rozwojowy nr 8.29 „Prace związane z przystąpieniem polskich szkół wyższych i instytucji naukowych do sieci EARN”, którego kierownikiem był Tomasz Hofmokl.
Pierwsze międzynarodowe połączenie internetowe z wykorzystaniem protokołu TCP/IP miało miejsce 17 sierpnia 1991 roku, kiedy to Rafał Pietrak z Wydziału Fizyki UW, przy ul. Hożej w Warszawie, nawiązał łączność z Janem Sorensenem z Ośrodka Komputerowego Uniwersytetu Kopenhaskiego. Data ta uznawana jest za przełomową w historii Internetu w Polsce.
W 1991 roku zrealizowano pierwsze połączenie lokalnych sieci komputerowych na Wydziale Fizyki UW przy ul. Hożej, jak i w innych kluczowych miejscach, takich jak Obserwatorium Astronomiczne UW w Alejach Ujazdowskich, Centrum Informatyczne UW przy Krakowskim Przedmieściu, oraz CAMK przy ul. Bartyckiej w Warszawie. Do sieci przyłączono również komputery w Instytucie Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, krakowskim Cyfronecie, Uniwersycie Toruńskim oraz Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.
NASK
W grudniu 1993 roku z Uniwersytetu Warszawskiego wydzielono Naukową i Akademicką Sieć Komputerową, której dyrektorem został prof. Tomasz Hofmokl. Maciej Kozłowski objął stanowisko Zastępcy Dyrektora NASK z pełnomocnictwami ds. Miejskiej Sieci Komputerowej WARMAN (1993–1996), a następnie zastępował dyrektora do spraw naukowych aż do 1999 roku. Od 2000 do 2009 roku pełnił funkcję Dyrektora NASK. W czasie jego kadencji, NASK osiągnął liczne sukcesy, w tym:
- rozwój rejestru domeny krajowej .pl,
- powstanie CERT Polska w 1996 roku,
- wznowienie działalności naukowej NASK w 2001 roku, co pozwoliło uzyskać najwyższą (1) kategorię naukową według klasyfikacji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego,
- tworzenie portalu Polska.pl,
- realizacja programu „Skarby Dziedzictwa Narodowego” od 2002 roku, prowadzonego we współpracy z Naczelną Dyrekcją Archiwów Państwowych, oraz publikacja najcenniejszych archiwaliów w Internecie w portalu Polska.pl,
- budowa oferty usług telekomunikacyjnych, w tym krajowej sieci radiowego dostępu telekomunikacyjnego,
- projekt „Safer Internet”, realizowany od 2004 roku z dofinansowaniem Komisji Europejskiej we współpracy z Fundacją „Dzieci Niczyje”, który ma na celu dbanie o bezpieczeństwo najmłodszych w Internecie,
- rozwój domenowego Sądu Polubownego we współpracy z Polską Izbą Informatyki i Telekomunikacji,
- utworzenie zespołu Dyżurnet.pl – Hotline w NASK, który działa od 2005 roku, a jego celem jest przeciwdziałanie nielegalnym treściom w Internecie.
1 lipca 2009 roku Kozłowski został odwołany z pełnionej funkcji przez Minister Barbarę Kudrycką, co miało związek z rzekomym niedostatecznym nadzorem nad finansami NASK, w szczególności inwestycjami w opcje walutowe. Podejrzenia te nie zostały potwierdzone w śledztwie prokuratorskim, które zostało umorzone. Maciej Kozłowski przeszedł na zasłużoną emeryturę.
W międzyczasie sprawa dotycząca umowy między NASK a bankiem trafiła do Sądu Najwyższego, który uchwałą z 26 listopada 2014 roku uznał ją za nieważną. W maju 2015 roku całość depozytu, wraz z odsetkami wynoszącymi około 8 milionów dolarów USA, została zwrócona NASK, co potwierdziło, że była to najlepsza inwestycja w historii tej jednostki.
Członkostwo w organizacjach
Maciej Kozłowski, znany astronom, miał różnorodne doświadczenia związane z członkostwem w licznych organizacjach.
W ciągu swojej kariery, był aktywnym członkiem wielu stowarzyszeń, w tym:
- Polskiego Towarzystwa Astronomicznego,
- Międzynarodowej Unii Astronomicznej,
- Polskiego Towarzystwa Informatycznego (w latach 2005–2007),
- Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji (gdzie w latach 2001–2010 zasiadał w Radzie Izby).
Od 2010 roku Maciej Kozłowski pełni funkcję przewodniczącego RadyFundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń.
Nagrody i odznaczenia
Maciej Kozłowski, wybitny astronom, został odznaczony licznymi nagrodami i wyróżnieniami za swoje osiągnięcia, które znacznie przyczyniły się do rozwoju nauki oraz technologii informacyjnej.
- Wyróżniony Nagrodą naukową Wydziału III PAN za cykl prac zatytułowany „Linear Series of Stellar Models” opracowywanych wspólnie z prof. B. Paczyńskim,
- Otrzymał Złoty Krzyż Zasługi, który został mu wręczony przez Panią Minister Barbarę Labudę w imieniu Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego w dniu 14 września 2001 roku, na podstawie osiągnięć „za zasługi we wdrażaniu nowych technologii informatycznych”,
- Zasłużony posiadacz odznaki honorowej „Za zasługi dla archiwistyki”, przyznanej przez Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych w 2003 roku,
- Uhonorowany honorowym członkostwem Federacji Bibliotek Kościelnych „Fides” w 2004 roku,
- Otrzymał Nagrodę Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji „za 20 lat pozytywistycznej pracy na rzecz rozwoju Internetu w Polsce” w 2011 roku,
- Wyróżniony nominacją do nagrody „Info Star” Centrum Promocji Informatyki oraz Polskiego Towarzystwa Informatycznego (PTI) w 2011 roku,
- Miał zaszczyt otrzymać Medal 70-lecia Polskiej Informatyki, przyznany przez Kapitułę PTI w 2018 roku.
Przypisy
- NASK: 14 milionów strat przez księgowego? – Biznes, Finanse i Prawo [online], di.com.pl [dostęp 25.11.2017 r.] (pol.).
- SylwiaS. Czubkowska, NASK stracił miliony na opcjach walutowych [online], Dziennik.pl, 09.07.2009 r. [dostęp 25.11.2017 r.]
- Organizacja [online], Cybersecurity Foundation [dostęp 10.10.2012 r.]
- a b Maciej Kozłowski [online], Europejskie Forum Właścicielek Firm [dostęp 06.11.2011 r.]
- Robert Hajduk: Polski Internet „wymyślili” fizycy i astronomowie – Rozmowa z prof. Maciejem Kozłowskim, astronomem z wykształcenia, współtwórcą polskiego Internetu, obecnie dyrektorem NASK. 07.09.2001 r. [dostęp 06.11.2011 r.]
- Odznaczenia dla osób zasłużonych dla internetu w Polsce. prezydent.pl, 14.09.2001 r. [dostęp 06.11.2011 r.]
- Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 24 sierpnia 2001 r. o nadaniu orderów i odznaczeń (M.P. z 2001 r. nr 39, poz. 654).
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Piotr Kijewski | Joanna Ejdys | Halina Wanda Zach-Wogeck | Wojciech Kruszewski | Wilhelm Romiszewski | Cezary Pawłowski | Stefan Demby | Oktawiusz Radoszkowski | Władysław Parczewski | Witold Kraszewski | Urszula Kuczyńska | Donata Godlewska | Zdzisław Wilhelmi | Bernard Ber Mark | Marek ZaleskiOceń: Maciej Kozłowski (astronom)