Wojciech Kruszewski, urodzony 17 czerwca 1973 roku w Łomży, to znamienity polski literaturoznawca oraz naukowiec. Jego bogata kariera obejmuje również rolę edytora oraz redaktora serii wydawniczej. Ponadto, jest on wykładowcą na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II, gdzie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem z studentami.
Wojciech Kruszewski swoją pasją do literatury oraz nauki kształtuje młode umysły, przyczyniając się w ten sposób do rozwoju polskiej kultury literackiej. Jego osiągnięcia są doskonałym przykładem zaangażowania w dziedzinie humanistyki.
Życiorys
Początkowo Wojciech Kruszewski rozpoczął swoją karierę akademicką na Wydziale Filologiczno-Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego. Obecnie prowadzi wykłady dotyczące sztuki edytorskiej oraz organizuje seminaria poświęcone współczesnej literaturze polskiej w kontekście edytorskim na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II.
W 2005 roku Kruszewski zainaugurował swoje publikacje, wydając monografię analizującą temat sacrum w twórczości Tadeusza Różewicza, która ukazała się nakładem KUL-u. Następnie, w 2008 roku, pod jego redakcją wydano również wiersze Anny Kamieńskiej zatytułowane „Wiersze przemilczane”, które również ukazały się w ramach KUL-u.
W 2010 roku, z okazji obchodów 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina, Kruszewski był jurorem w konkursie na limeryk, w którym uczestniczył razem z Dawidem Jungiem i Małgorzatą Strękowską-Zarembą. W wyniku tego przedsięwzięcia wydano zbiór „Limeryki Chopinowskie”, projekt zrealizowany w ramach inicjatywy „Chopin 2010” pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W 2011 roku, we współpracy z Dariuszem Pachockim, opracował przekłady dzieł Józefa Czechowicza, które zostały wydane przez Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Kruszewski jest również aktywnym uczestnikiem debaty na temat współczesnej literatury. Udzielał się w 2012 roku podczas dyskusji z Kingą Dunin, gdzie omawiano zagadnienia dotyczące polskiej literatury z lat 1992–2012, która miała miejsce w Teatrze Starym w Lublinie. Spotkanie to zostało zrealizowane pod kuratelą Krzysztofa Vargi oraz prowadzone przez Romana Pawłowskiego. Na jego podstawie powstał także dokument zatytułowany „Wyprawa w XX-lecie, czyli co nam zostało z tamtych lat”.
Wspólnie z prof. dr hab. Józefem Fertem i dr Dariuszem Pachockim Kruszewski pełni funkcję redaktora serii wydawniczej „U źródła”, która jest wydawana przez Wydział Nauk Humanistycznych KUL.
Ważniejsze publikacje książkowe
W twórczości Wojciecha Kruszewskiego znajduje się wiele istotnych publikacji, które przyczyniają się do rozwoju literatury oraz badań nad nią. Oto najważniejsze z nich:
- Deus desideratus. Sacrum w poetyckim dziele Tadeusza Różewicza (KUL, 2005),
- Rękopisy i formy. Badanie literatury jako sztuka odnajdywania pytań (KUL, 2010).
Przypisy
- Encyklopedia 100-lecia KUL. Tom 1, wyd. KUL, Lublin 2018 r., s. 580.
- Debata z udziałem Kingi Dunin i Wojciecha Kruszewskiego.
- Redaktor serii wydawniczej.
- Opracowanie przekładów Józefa Czechowicza.
- Redakcja wierszy Anny Kamieńskiej.
- Wojciech Kruszewski w bazie naukowej KUL.
- Dr hab. Wojciech Kruszewski, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 03.01.2014 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Wilhelm Romiszewski | Cezary Pawłowski | Stefan Demby | Oktawiusz Radoszkowski | Władysław Parczewski | Witold Kraszewski | Marek Zaleski | Bernard Ber Mark | Zdzisław Wilhelmi | Donata Godlewska | Halina Wanda Zach-Wogeck | Joanna Ejdys | Piotr Kijewski | Maciej Kozłowski (astronom) | Urszula KuczyńskaOceń: Wojciech Kruszewski