Piotr Domalewski, polski aktor, reżyser oraz scenarzysta, urodził się 17 kwietnia 1983 roku w Łomży. Jego twórczość obejmuje zarówno spektakle teatralne, jak i produkcje filmowe, co czyni go jednym z najbardziej wszechstronnych artystów swojej generacji.
W ciągu swojej kariery zdobył uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą, przyczyniając się do rozwoju polskiej kultury filmowej i teatralnej.
Życiorys
Piotr Domalewski jest absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego w Łomży, gdzie zdobył swoje pierwsze doświadczenia edukacyjne. Następnie kontynuował naukę na Wydziale Aktorskim PWST w Krakowie, kończąc studia w 2009 roku. W 2013 roku Piotr ukończył również reżyserię na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
W swojej karierze zdobył wiele prestiżowych nagród, w tym „Złote Lwy” – Wielką Nagrodę 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, która została mu przyznana w 2017 roku. Dodatkowo w 2018 roku odbierał pięć indywidualnych Polskich Nagród Filmowych za swój film zatytułowany Cicha noc, który zdobył uznanie zarówno krytyków, jak i widzów.
Filmografia
Obsada aktorska
W latach 2009–2012 Piotr Domalewski wcielił się w postać Szymona w serialu Barwy szczęścia. Kolejnymi ważnymi rolami były Arek Wojtas w produkcji Usta usta z 2010 roku oraz Marian, cichociemny w Czas honoru w tym samym roku.
W 2011 roku zagrał paparazzo w filmie Prosto w serce, a także wystąpił jako SB-ek w obrazie 80 milionów. W tym samym okresie zagrał także studenta Tomka w Klajmax.
Kolejne występy miały miejsce w 2013 roku, kiedy to przyjął rolę lekarza Wiktora, przyjaciela Tadeusza w Przepis na życie, oraz zagrał syna Barwickiego w Prawie Agaty. Swoje umiejętności aktorskie zaprezentował także w Hotel 52, gdzie wystąpił jako Knapik.
W 2015 roku zobaczyć go można było w kilku produkcjach, takich jak Przyjaciółki, gdzie grał jubiler, oraz w Ojcu Mateuszu, wcielając się w rolę Czarka Ruberskiego, brata Mirka. Dodatkowo zagrał paparazzo w Komisarzu Alexie oraz wodzireja w Demonie.
W latach 2015–2016 zagrał Ildefonsa Żbikowskiego„Tygrysa” w Historii Roja. W 2016 roku pojawił się jako fotograf podczas castingu w serialu Druga szansa. Ostatnim wymienionym występem aktorskim jest rola „penisa” na targach „SExpo” w Sexify z 2021 roku.
Scenariusz i reżyseria filmów fabularnych
Piotr Domalewski nie tylko gra, ale również tworzy. W 2017 roku zadebiutował jako scenarzysta i reżyser, tworząc film Cicha noc. Tego samego roku powstał również krótkometrażowy obraz 60 kilo niczego.
Po kilku latach pracy nad scenariuszami w 2020 roku powstał jego pełnometrażowy film Jak najdalej stąd. Rok później, w 2021 roku, Domalewski zadebiutował jako reżyser w filmie Hiacynt, a jego najnowszym projektem z 2023 roku jest Wzgórze Psów.
Nagrody
Piotr Domalewski jest uznawanym twórcą, który zdobył liczne nagrody w dziedzinie filmu i teatru. Jego dzieła wyróżniają się nie tylko na polskiej, ale i międzynarodowej scenie.
- W roku 2014, jego etiuda pt. Obcy zdobyła Grand Prix Ogólnopolskiego Festiwalu Filmów Niezależnych w Koninie, co stanowiło istotny krok w jego karierze,
- W tym samym roku otrzymał również Nagrodę im. Jacka Woszczerowicza podczas 54. Kaliskich Spotkań Teatralnych,
- W 2017 roku, jego krótkometrażowy film 60 kilo niczego został uhonorowany Nagrodą Dziennikarzy na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”,
- Rok 2017 przyniósł mu także prestiżową Wielką Nagrodę Złote Lwy na 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za film Cicha noc,
- W roku 2018 zdobył Polską Nagrodę Filmową w czterech kategoriach: Najlepszy film, Najlepsza reżyseria, Najlepszy scenariusz oraz Odkrycie roku za Cichą noc,
- Również w 2018 roku, film ten otrzymał Nagrodę Publiczności, co pokazuje jego ogromne uznanie wśród widzów.
Przypisy
- PatrykP. Obarski PatrykP., „Wzgórze Psów” – powstaje serial na podstawie książki Żulczyka. Co wiadomo? [online], granice.pl, 06.07.2023 r. [dostęp 06.07.2023 r.]
- Orły 2018: „Cicha noc” z dziesięcioma nagrodami, „FilmPolski”, 26.03.2018 r. [dostęp 21.04.2018 r.]
- Chciałem zostać lekarzem. Piotr Domalewski, zdobywca Złotych Lwów w Łomży [online], narew.info, 02.12.2017 r. [dostęp 21.01.2021 r.]
- Laureaci 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, „FFG”, 23.09.2017 r. [dostęp 24.09.2017 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Czesław Teofil Janowski | Zbigniew Bargielski | Józef Teksel | Kazimierz Dembowski-Weyroch | Teresa Mellerowicz-Gella | Ewa Jastrzębska | Andrzej Zieliński (ur. 1965) | Monika Lewczuk | Tadeusz Trepanowski | Jula (piosenkarka) | Józef Maliszewski | Jan Dobkowski | Kamila Stefańska | Dariusz Krupa (muzyk) | Juliusz Krzyżewski | Jerzy Gnatowski | Katarzyna Bogucka | Zofia Chylińska | Zbigniew CiborowskiOceń: Piotr Domalewski