Michał Jach, urodzony 23 września 1951 roku w Łomży, to postać, która łączy w sobie różne aspekty życia publicznego w Polsce. Jest on nie tylko doświadczonym praktykiem w dziedzinie polityki, ale również posiada bogate zaplecze w obszarze ekonomii.
Jako major ludowego Wojska Polskiego, obecnie w stanie spoczynku, Jach służył w instytucji, która miała istotny wpływ na historię Polski. Poza wojskową karierą, jego działalność polityczna przyczyniła się do kształtowania krajowego życia publicznego, w tym jako poseł na Sejm w czterech kadencjach: V, VII, VIII oraz IX.
Życiorys
Młodość i wykształcenie
Michał Jach, syn Jana, który pełnił obowiązki w Brygadzie Świętokrzyskiej NSZ, z młodych lat był zaangażowany w działania wojskowe. Jego matka, Helena, była sanitariuszką w Okręgu Kieleckim Armii Krajowej „Jodła” w obwodzie Jędrzejów. Po pewnym czasie rodzina powróciła do kieleckiego regionu, a w 1955 roku osiedliła się na stałe w Kielcach.
W 1965 roku Michał ukończył Szkołę Podstawową nr 1 im. Stanisława Staszica, mieszczącą się przy ul. Leśnej 1. Następnie kontynuował swoją edukację przy ul. Sienkiewicza 8 w Kielcach. W latach 1965–1969 uczęszczał do I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, które znajdowało się na ul. Ściegiennego 15.
Przebieg służby
1 sierpnia 1969 roku rozpoczął studia na Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, na Wydziale Elektroniki, specjalizując się w radiolokacji. Jego promotor, pułkownik prof. Kazimierz Dzięciołowski, wprowadził go na ścieżkę wojskowej kariery. 7 września 1969 roku złożył przysięgę wojskową, której przewodniczył komendant WAT gen. bryg. Sylwester Kaliski.
24 września 1972 roku Michał był promowany na pierwszy stopień oficerski – podporucznika Sił Zbrojnych PRL. Po ukończeniu studiów w 1973 roku, rozpoczął służbę w 68 pułku czołgów, gdzie objął stanowisko dowódcy plutonu. W latach 1975-1981 pełnił rolę dowódcy plutonu oraz później dowódcy kompanii remontowej w 49 pułku zmechanizowanym w Wałczu.
Na wiosnę 1981 roku skierowano go do sztabu 20 Warszawskiej Dywizji Pancernej w Szczecinku, gdzie zajmował się uzbrojeniem i elektroniką. Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku, brał udział w realizacji zadań związanych z tymi okolicznościami. W 1984 roku przeniesiono go do Piły, gdzie pełnił funkcję szefa służby uzbrojenia w Wyższej Oficerskiej Szkole Samochodowej przez 6 miesięcy.
W 1985 roku Michał został przeniesiony do 15 Polowej Technicznej Bazy Rakietowej (JW 1154) w Bielkowie, gdzie także odpowiadał za uzbrojenie i elektronikę. W 1987 roku, po ukończeniu Wyższego Kursu Doskonalenia Oficerów, osiągnął stopień kapitana i, 11 października 1988 roku, został mianowany majorem.
Po rozformowaniu 15 Bazy w 1992 roku, Michał pracował w Centrum Doskonalenia Kadr Administracji Wojskowej w Łodzi jako szef służby uzbrojenia oraz wykładowca aż do 30 września 1994 roku. Ostatecznie przeszedł w stan spoczynku, mając na koncie 25 lat służby, z wieloma odznaczeniami oraz wyróżnieniami.
Awanse
W historii kariery Michała Jacha, awans do kolejnych stopni wojskowych miał kluczowe znaczenie dla jego rozwoju zawodowego.
- do stopnia podporucznika awansował w 1972 roku,
- w 1975 roku osiągnął stopień porucznika,
- w 1979 roku uzyskał tytuł kapitana,
- a w 1988 roku awansował na majora.
Ordery, odznaczenia i wyróżnienia
W trakcie swojej 25-letniej kariery w służbie wojskowej, Michał Jach otrzymał szereg znaczących odznaczeń oraz wyróżnień, które uznawane są za wyróżnienia za zasługi w obronie kraju.
- Złoty Medal „Za Zasługi dla Obronności Kraju”,
- Srebrny Medal „Za Zasługi dla Obronności Kraju”,
- Brązowy Medal „Za Zasługi dla Obronności Kraju”,
- Srebrny Medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”,
- Brązowy Medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”.
Garnizony w przebiegu służby
W ciągu 25-letniej kariery wojskowej, Michał Jach stacjonował w różnych garnizonach, gdzie pełnił swoje obowiązki. Poniżej znajduje się lista miejsc, w których odbywał służbę:
- Warszawa (1969–1972),
- Budów (1973–1975),
- Wałcz (1975–1981),
- Szczecinek (1981–1984),
- Piła (1984–1985),
- Kobylanka/Bielkowo (1985–1992),
- doraźnie w Rembertowie (1987),
- Łódź (1992–1994).
Działalność (1994–2023)
Działalność zawodowa
Po zakończeniu służby wojskowej Michał Jach objął różne funkcje menedżerskie w firmach prywatnych. W 1994 roku uzyskał tytuł magistra podczas studiów ekonomicznych na Uniwersytecie Szczecińskim, realizując indywidualny program studiów, co pozwoliło mu ukończyć je w skróconym czasie. Dwa lata później, w 1997, zakończył studia podyplomowe w Warszawskiej Szkole Zarządzania – Szkole Wyższej, specjalizując się w zarządzaniu przedsiębiorstwem. Z kolei w 2000 roku zdobył dyplom MBA, który uzyskał dzięki współpracy Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Manchester Metropolitan University.
Działalność polityczna
W latach 1996–1998 Michał był członkiem Ruchu Odbudowy Polski, a w 2001 roku dołączył do Prawa i Sprawiedliwości. W 2004 roku brał udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego, reprezentując tę partię, jednak nie zdobył mandatu. Udało mu się to w kolejnych wyborach, w 2005 roku, kiedy to zdobył mandat poselski w okręgu szczecińskim, uzyskując 5724 głosy. W trakcie V kadencji Sejmu zasiadał w Komisji Obrony Narodowej. W 2007 roku bezskutecznie ubiegał się o reelekcję, a następnie pełnił funkcję radnego oraz wiceprzewodniczącego komisji rewizyjnej Sejmiku Wojewódzkiego. W kolejnych latach, w 2009 roku znów wystartował do Parlamentu Europejskiego, zdobywając 2165 głosów, a rok później został wybrany do sejmiku zachodniopomorskiego i objął stanowisko dyrektora ds. ekonomicznych w Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej w Stargardzie Szczecińskim.
W 2011 roku, kandydując z listy PiS w okręgu wyborczym nr 41 w Szczecinie, uzyskał mandat poselski z liczbą 4383 głosów. Pełnił funkcje przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu ds. Wojska Polskiego oraz wiceprzewodniczącego Zachodniopomorskiego Zespołu Parlamentarnego. W 2015 roku został ponownie wybrany do Sejmu, a zdobywszy 6183 głosy, stanął na czele Komisji Obrony Narodowej. Jego ubieganie się o mandat europosła w 2019 roku zakończyło się również niepowodzeniem.
Michał Jach aktywnie kieruje PiS-em w Stargardzie oraz pełni funkcję wiceprzewodniczącego Zarządu Okręgu PiS w województwie zachodniopomorskim. W 2019 roku zdobył reelekcję w Sejmie, uzyskując 11881 głosów, a następnie znowu przewodniczył Komisji Obrony Narodowej. Jego zaangażowanie w sprawy obronności kraju przejawiało się m.in. w prowadzeniu debat dotyczących działalności sił zbrojnych oraz obrony cywilnej, a także wspieraniu działań mających na celu umacnianie obronności. Od 2016 roku przewodniczył podkomisji zajmującej się badaniem wypadku lotniczego pod Smoleńskiem, której przewodniczy Antoni Macierewicz.
Po wyemitowaniu reportażu „Siła kłamstwa” w dniu 13 września 2022 roku, Michał Jach mediach podkreślał, że w kierownictwie PiS nie ma żadnych wątpliwości co do tez przedstawionych w raporcie, a eksplozje w samolocie to kwestia fizyki, nie interpretacji. Jego zaangażowanie w kontrowersje związane z ustawą degradacyjną miało miejsce w marcu 2018 roku, gdy bronił jej jako zgodnej z konstytucją, podkreślając znaczenie przywrócenia godności „żołnierzom wyklętym”. Ustawa ta jednak została ostatecznie zawetowana. Od czerwca 2018 roku Michał Jach był członkiem Komisji do Spraw Służb Specjalnych, a w styczniu 2023 roku nie miał dostępu do informacji ściśle tajnych. W oświadczeniach z 8 lutego 2023 roku przekazał, iż taki dostęp został mu przyznany przez ABW. Niestety, w nadchodzących wyborach w 2023 roku nie zdołał uzyskać reelekcji na stanowisko poselskie.
Odznaczenia
W 2016 roku Michał Jach został uhonorowany Medalem Rodła przyznawanym przez Związek Polaków w Niemczech, a także otrzymał Medal „Pro Memoria”.
Działalność społeczna
Pełnił społecznie rolę prezesa chóru Cantore Gospel i był aktywny w organizowaniu corocznego festiwalu Stargard Gospel Days. W jego biurze poselskim zorganizowano bezpłatne porady prawne. Michał Jach aktywnie uczestniczy w lokalnych uroczystościach państwowych oraz spotkaniach ze społecznością lokalną, w tym z samorządowcami, kombatantami oraz przedstawicielami wojska. Jego obecność na konferencjach prasowych oraz dyżurach poselskich przyczynia się do zaangażowania w życie społeczne regionu.
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Jan Harusewicz | Józef Niski | Ryszard Bender | Stanisław Mojkowski | Mariusz Chrzanowski | Roman Dąbrowski (socjalista) | Zenon Białobrzeski | Eugeniusz Śmiarowski | Jerzy Kurcyusz | Sławomir Zgrzywa | Jarosław Schabieński | Anatoliusz Miszak | Andreas Friedrich Gruenauer | Jerzy Żyżyński | Maria Moczydłowska | Jan Jarota | Jan Turkowski | Justyna Budzińska-Tylicka | Jacek Piorunek | Bernadeta KrynickaOceń: Michał Jach